Adopcja na odległość

Adopcja na odległość

W roku szkolnym 2008/2009 włączyliśmy się w akcję „Adopcja na odległość". Adopcja to przyjęcie do swojego życia biednych dzieci lub młodzieży z kraju misyjnego poprzez zapewnienie im możliwości edukacji. Adopcja na odległość wystartowała 21 kwietnia 2001 roku. Programem objęci są młodzi ludzie z 18 krajów świata: Albania, Brazylia, Gabon, Ghana, Gruzja, Kenia, Madagaskar, Malawi, Mongolia, Peru, Sri Lanka, Sudan, Tanzania, Togo, Uganda, Ukraina, Wybrzeże Kości Słoniowej, Zambia. Za pośrednictwem SOM Salezjański Ośrodek Misyjny) w ciągu 6 lat dzięki imiennej adopcji na odległość 4853 dzieci i młodzieży otrzymało możliwość nauki, natomiast dzięki grupowej adopcji na odległość od 2 lat otrzymuje pomoc ponad 3000 dzieci. Razem daje liczbę 7.853 dzieci, które otrzymują pomoc z Polski. My zobowiązliśmy się do pokrycia kosztów kształcenia dzieci z Rosji przez okres minimum jednego roku. Została nam przydzielona rodzina z miasteczka Gatczyna w Rosjii przydzielono też numer adopcyjny 27771K . Wpłaciliśmy już pierwsze środki finasowe - minimalny roczny koszt naszego zobowiązania wynosi 480,00 złotych (to kwota wystarczająca na zaspokojenie potrzeb związanych z wydatkami szkolnymi dla jednej osoby na okres 1 roku). Będziemy przesyłać listy, kartki z życzeniami do misjonarza i podopiecznych w języku rosyjsim , mamy nadzieję, że program będzie miał charakter przede wszystkim wychowawczy.

adopcja

 

Opiekowaliśmy się do 2013 r. wielodzietnymi  rodzinami  z Gatczyna w Rosji. Dzięki Państwa szczodrobliwości, zbiórkom wśród uczniów i pracowników szkoły, co roku przesyłaliśmy  pieniądze - minimum 500 zł. Za przekazane pieniądze dzieci miały opłacone czesne i zakupione niezbędne przybory szkolne. W ramach programu kupowano także żywność i odzież dla rodzin oraz finansowano ich leczenie. W roku 2014 nastąpiły zmiany w programie i została zamknięta Adopcja na odległość w Gatczynie.

W związku z tym obejmujemy opieką placówką znajdującą się na Ukrainie w miejscowościach Lwów i Odessa.

Pomocą jest objęta uboga młodzież z domu dla dziewcząt prowadzonego przez siostry salezjanki. Dziewczęta pochodzą z wielodzietnych rodzin, często są półsierotami. Siostry dają im dach nad głową, możliwość nauki, wychowania w duchu chrześcijańskim oraz ciepło domu i poczucie bezpieczeństwa. Dzięki temu mogą zdobyć zawód, pracę i z takim dobrym bagażem ruszyć w dorosłe życie. Wpłacane środki będą wykorzystane na ich edukację, dożywianie oraz zaspokojenie najpilniejszych potrzeb związanych z ich codziennym życiem.

Co roku otrzymujemy listy od Sióstr Salezjanek i dziewcząt z Odessy i Lwowa do których trafia nasza pomoc. Piszą o swojej wdzięczności, modlitwie za nas Darczyńców i życiu codziennym. Sytuacja na Ukrainie jest trudna, ceny bardzo wysokie. Dzięki naszemu wsparciu Siostry Salezjanki wychowują dziewczęta, uczą radości, przyjmowania pozytywnie  i z otwartością innych ludzi, dobrego planowania i wykorzystania czasu, bycia uczciwą  i otwartą, powierzania się we wszystkim Bogu. W Domu Sióstr Salezjanek stają się lepsze, pokorniejsze i otwarte na zdanie drugiej osoby. Często mają za sobą bolesne historie życiowe i trudne sytuacje rodzinne i materialne. Tak jak w rodzinach dziewczęta po studiach opuszczają dom i rozpoczynają nowy etap swego życia, na ich miejsce przychodzą nowe. Dziewczęta studiują na różnych kierunkach: chemia, ekologia, pielęgniarstwo, pedagogika i historia. Są bardzo dobre, szczere, odpowiedzialne i pilne w nauce. Mają także swoje obowiązki, dbają o porządek. Dzięki naszej pomocy wykonano remonty w mieszkaniu dziewcząt aby miały godne warunki mieszkaniowe. Ich dzień kończy się dobrym słowem, myślą i modlitwą. Raz w tygodniu uczestniczą w konferencjach o tematyce religijnej, życiowej. Na wschodzie Ukrainy wciąż toczy się wojna i giną ludzie, dlatego od przeszło dwóch lat codziennie wieczorem siostry i dziewczęta odmawiają w tej intencji różaniec. Dziewczęta własnoręcznie wykonują wiele prac: wyszywane koralikami ikony, bisiory, hafty, malowane kartki, ozdoby, ciastka które sprzedają na Jarmarku Bożonarodzeniowym. Dziewczęta są utalentowane, odkrywają i rozwijają swoje zdolności.

W liście z 2019 roku siostry piszą, że na wakacjach razem z dziewczętami zorganizowały kolonie dla dzieci z terenów objętych działaniami wojennymi.
Dziewczęta piszą w listach o wdzięczności za udzielana im pomoc: „ My wiemy, że są ludzie, którzy wspierają nasz dom i ja jestem im za to bardzo wdzięczna.”(Katia).

Nasze wsparcie

rok 2009 -702,5 zł

-zbiórka wśród nauczycieli - 140 zł

-dyskoteka charytatywna -562,50 zł

rok 2010- 478 zł

-zbiórka podczas spektaklu "Dziady"-278 zł

- dyskoteka charytatywna- 100 zł

-wpłata TPD - 50 zł

- dyskoteka charytatywna- "Owocowy bal"-50 zł

rok 2011 - 860 zł

-zbiórka na Jasełkach – 760 zł

-dyskoteka charytatywna – 100zł

rok 2012 - 515 zł

-zbiórka wśród nauczycieli i sprzedaż naklejek ,,Adopcja na odległość”- 515 zł

rok 2013 - 568 zł

-zbiórka podczas Jasełek- Wieczór kolęd – 568 zł

2014 r. – 850 zł

2015 r. – 883 zł

2016 r. – 662 zł

2017 r. - 726 zł

 2018 r. 689,90 zł

- zbiórka podczas Wieczoru kolęd

2019 r. -773 zł

-  zbiórka podczas Wieczoru kolęd

 

Artykuły